tosowanie zapewnia wiele korzyści zarówno środowisku, jak i samemu użytkownikowi oraz jego portfelowi.
Osoby, które na co dzień korzystają z instalacji fotowoltaicznych, są w stanie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd niemalże do poziomu zerowego. Fotowoltaika produkuje dla nich tyle energii, ile tylko potrzebują. Nie ma również takiej możliwości, by na skutek podniesienia cen za prąd, cena energii słonecznej uległa zwiększeniu. Zawsze wynosi ona równe zero. Każdy ma bowiem taki sam dostęp do promieni słonecznych.
Oczywiście zanim taka energia odnawialna stanie się głównym dostawcą energii dla domu, trzeba będzie zainstalować w budynku specjalistyczne panele fotowoltaiczne. Już w tym momencie nie są one jednak aż tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego swobodnie można w nie zainwestować.
Usługi z zakresu fotowoltaiki
Fotowoltaika zajmuje się wykorzystywaniem energii z promieniowania słonecznego do przemiany jej w energię elektryczną. Na rynku działają specjalistyczne firmy, które zajmują się fotowoltaiką. Firma działająca w branży fotowoltaicznej oferuje swoim klientom takie usługi, jak sprzedaż oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Oferta usług firmy fotowoltaicznej najczęściej polega na udzieleniu darmowej konsultacji, wykonaniu projektu, a dopiero później na pracach montażowych. Darmowa konsultacja polega na skorzystaniu z fachowej porady specjalistów zajmujących się montażem instalacji słonecznych. Konsultacja zapewnia klientowi wszelkie niezbędne informacje o fotowoltaice, w tym kwestie dotyczące możliwych oszczędności po zamontowaniu paneli słonecznych. Wykonanie projektu jest niezbędne przed przystąpieniem do montażu odpowiednio dobranych paneli. Dopiero po zatwierdzeniu projektu przez klienta, firma zajmująca się fotowoltaiką może zabrać się za prace montażowe. Firma fotowoltaiczna może oferować także zajęcie się kwestiami dotyczącymi dofinansowania do paneli.
Wykorzystanie paneli polikrystalicznych
Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.
Montaż paneli fotowoltaicznych w Polsce
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym występują różne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.